+48 533 121 500biuro@akademia-jezykowa.com.pl

Słowo Roku 2016 wybrane

Home / Ciekawostki / Słowo Roku 2016 wybrane

W ubiegłym roku redaktorzy Oxford Dictionaries po raz pierwszy w historii stwierdzili, że „Słowem Roku 2015” wcale nie będzie… słowo. Idąc z duchem czasu zwrócono uwagę na wpływ portali społecznościowych na naszej życie i wyrażeniem odzwierciedlającym rzeczywistość w 2015 roku uznano emotikonę „twarz ze łzami radości”, która doskonale oddaje humor, nastrój, a także troski społeczeństwa.

W tym roku również spotkała nas niespodzianka. Choć redaktorzy za „Słowo Roku 2016” faktycznie uznali słowo, ma ono zdecydowanie bardziej polityczny wydźwięk niż w ubiegłych latach. Słowem najlepiej odzwierciedlającym 2016 rok wybrano „post-prawdę” (‘post-truth’).

Co oznacza „post-prawda”? Według wydawców słowników to „okoliczności, w których fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do jej emocji i osobistych przekonań”. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której rzeczowe argumenty przegrywają z emocjonalnym osądem. Casper Grathwohl, z wydawnictwa Oxford University Press podkreślił, że w dzisiejszych czasach „post-prawda” jest zasilana rozwojem mediów społecznościowych, jako źródła informacji i rosnącą nieufnością wobec faktów oferowanych przez media i polityków.

Za autora terminu „post-prawda” uznaje się serbsko-amerykańskiego pisarza, Steve’a Tesich’a, który pisał na początku lat 90, że odkrycie prawdy o aferze Watergate, z jednej strony pokazało siłę amerykańskiej demokracji, z drugiej stało się dla Amerykanów traumatycznym wydarzeniem. „Prawda zaczęła być utożsamiana ze złymi wiadomościami”, których zawsze lepiej unikać. Dzięki sytuacji politycznej w 2016 roku – głównie wyborom prezydenckim w USA i Brexitowi – „post-prawda” awansowała do jednego z najważniejszych słów w dziennikarskich komentarzach – głosi oświadczenie redakcji Oxford Dictionaries. Jego autorzy zwracają uwagę, że słowo to było w ubiegłym roku używane częściej o 2000 procent niż w roku 2014.
Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że w roku 2016 królowały tematy polityczne. Oprócz „post-prawdy” w ścisłej czołówce znalazły się „alt-right” (alternatywna prawica, ekstremalni konserwatyści), czy „Brexiteer” (osoba, która była za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej). Ciekawe czym zaskoczy nas 2017?

Opracowano na podstawie: https://en.oxforddictionaries.com/word-of-the-year/word-of-the-year-2016

Ostatnio dodane aktualności
Kontakt

Jesteś zainteresowany naszą ofertą. Wyślij do nas wiadomość e-mail z zapytaniem, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.