+48 533 121 500biuro@akademia-jezykowa.com.pl

METODA COLINA ROSE

Szybka i bezstresowa nauka.

O metodzie Colina Rose

METODA COLINA ROSE to opracowana przez jednego z najbardziej uznanych w świecie psychologów nowa metoda nauki języków obcych. Metoda jest oparta na najnowszych zdobyczach wiedzy o mózgu, w tym badaniach Rogera Sperry nad półkulowością mózgu (Nobel 1981) oraz koncepcji Inteligencji Wielorakich profesora pedagogiki Uniwersytetu Harvarda – Howarda Gardnera.

Metoda angażuje wszystkie zmysły jednocześnie. Nauka jest szybka, bezstresowa i przychodzi z łatwością – tak w naturalny sposób mózg przyswaja informacje. Tak właśnie nauczyliśmy się własnego języka jako dzieci. Podobnie uczymy się języka obcego za granicą, kiedy musimy „w akcji” szybko nauczyć się komunikacji. Tak samo też naturalnie zapamiętujemy ważne dla nas informacje np. z dziedziny własnego hobby.

Czytaj więcej

To pierwsza metoda nauki języka naprawdę dostosowana do potrzeb mózgu, a nie potrzeb organizacji uczącej. To też pełny, kompletny program nauki nowego języka, nie zaś samouczek do słówek czy odtwarzanie z pamięci wykutych wyrażeń.

METODA COLINA ROSE to tylko 1 godzina zajęć tygodniowo w małej grupie plus 2-4 godzin tygodniowo nauki własnej online. Po 24 tygodniach, będziesz swobodnie posługiwać się angielskim w mowie i piśmie. Fachowo ten poziom znajomości języka określa się jako „B1″. Tradycyjnymi metodami zajmuje to minimum 3 lata. Nie ma w tym magii – tylko rezultat dopasowania sposobu uczenia się do właściwości ludzkiego mózgu.

Dziś Metodą Colina Rose uczy się i doskonali swój angielski m.in. Komenda Główna Policji, Biuro Ochrony Rządu, Kancelaria Prezydenta RP, zarządy największych polskich firm i rosnące grono gwiazd, w tym Ewa Minge, Anna Popek, Dorota Gardias, Łukasz Zagrobelny, Sebastian Karpiel-Bułecka, Katarzyna Cerekwicka czy gospodarz ImprESKI w Radiu ESKA Krzysztof „Jankes” Jankowski. W ciągu 8 tygodni nauczyliśmy też angielskiego pierwszą polską TOP MODEL Paulinę Papierską.

Metoda dla Ciebie
Metoda Colina Rose jest przeznaczona dla dorosłych. Umowna, dolna granica wieku to 14 lat. Metoda sprawdza się doskonale niezależnie od wcześniejszych doświadczeń językowych, wieku, płci, wykształcenia itp. Nasi najstarsi uczniowie dobiegaja siedemdziesiątki, najmłodsi są jeszcze w gimnazjum, . Okazuje się, że nie ma ludzi niezdolnych do języków, bywają tylko uczeni ich w sposób niewłaściwy dla siebie.

Nasi najbardziej zadowoleni klienci to, między innymi:

  • osoby od lat nie mogące opanować języka angielskiego,
  • przekonane, że nie mają zdolności językowych,
  • zniechęcone do nauki języka przez lata bezowocnych lektoratów.

Oni najszybciej odkrywają, jak bardzo nie znali własnych możliwości oraz jak łatwo i szybko da się nadrobić stracone lata. Natomiast ci, którzy nigdy nie uczyli się angielskiego, od razu zakochają się w fascynującej przygodzie nauki języka obcego jak własnego.

Jak to działa

Obecni dwudziestolatkowie to pierwsze pokolenie w historii ludzkości, które będzie musiało uczyć się przez całe życie. Nigdy wcześniej tak nie było. Przez stulecia wystarczyło się uczyć zaledwie pierwsze kilkanaście lat po narodzinach. Tego świata jednak już nie ma. Dzisiaj ciągłe uczenie się nowych umiejętności, w tym języków, to warunek normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jednak dzięki temu psychologia uczenia się i wiedza o działaniu mózgu są dziś przedmiotem badań i nakładów na niespotykaną wcześniej skalę.  Dlatego ostatnie 20 lat przyniosło w tych dziedzinach więcej odkryć niż cała wcześniejsza historia człowieka razem wzięta.

Na tych odkryciach bazuje Metoda Colina Rose. Jej kluczowe filary to:

  •        najnowsza wiedza o PÓŁKULOWOŚCI MÓZGU, która w 1981 roku przyniosła Rogerowi Sperry nagrodę Nobla w dziedzinie psychologii;
  •        koncepcja INTELIGENCJI WIELORAKICH – harvardzkiego uczonego Howarda Gardnera;
  •        badania nad preferencjami uczenia się WIZUALNEGO, SŁUCHOWEGO lub KINESTETYCZNEGO (ruchowego);
  •        badania nad mechanizmami zapamiętywania i rolą POLISENSORYCZNOŚCI w uczeniu się.
UCZ SIĘ CAŁYM MÓZGIEM – po co masz dwie półkule?

W roku 1981 Roger Sperry otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie psychologii za dokładne określenie specjalizacji każdej z półkul mózgowych. Był to początek całkowicie nowego rozdziału w edukacji, który otworzył drogę do znacznie skuteczniejszego korzystania z możliwości naszego mózgu. Oto jak działają półkule mózgowe: Lewa ożywia się, kiedy wykonujesz zadanie umysłowe, oparte na elementach – takich jak słowa lub liczby. Czyli, na przykład, uczysz się słówek. Prawa przejmuje prowadzenie przy wyzwaniach całościowych – rozpoznawaniu dźwięków, kształtów, kolorów czy orientacji w przestrzeni.

Dziś wiadomo już, że skokową poprawę w efektach uczenia się daje stworzenie sytuacji, w której niejako wymuszamy wysoką aktywność obu półkul jednocześnie – na przykład, łącząc ćwiczenia słowne z odpowiednio dobranymi kolorami czy dźwiękami. Oznacza to, że jeśli np. uczymy się słówek – czyli używamy głównie lewej półkuli – a w tym samym czasie uaktywnimy prawą półkulę, na przykład włączając odpowiednio dobraną muzykę albo łącząc w zadaniu wybór słówek z ich lokalizowaniem na schemacie – wówczas skuteczność działania półkuli dominującej rośnie kilkakrotnie. Innymi słowy, w takich warunkach lewa półkula mózgu pracuje kilkakrotnie lepiej – to znaczy, że, na przykład, nauczymy się w tym samym czasie kilkakrotnie więcej słówek. Trafnie oddaje to angielskie określenie „whole-brain learning” – „uczenie się całym mózgiem”. Metoda Colina Rose szeroko korzysta z tej zasady.

INTELIGENCJE WIELORAKIE – w jaki sposób Ty uczysz się najłatwiej?

W powszechnym mniemaniu do odnoszenia życiowych i zawodowych sukcesów konieczny jest wysoki „iloraz inteligencji”, czyli IQ. Jednakże kilkanaście lat temu profesor pedagogiki Uniwersytetu Harvarda, Howard Gardner, zwrócił uwagę na fakt, że sukcesy takie często odnoszą ludzie o zupełnie przeciętnym IQ.

Badając następnie rozumienie inteligencji w różnych kulturach, doszedł do wniosku, że inteligencja przejawia się w różnych formach, zaś wskaźnik IQ mierzy tylko jeden z nich. Inteligencja więc to dużo więcej, niż tylko sprawność matematyczno-logiczna, która przydaje się do rozwiązywania klasycznych „testów na inteligencję”. Howard Gardner wyróżnił aż osiem typów inteligencji i uznał, iż każdy człowiek reprezentuje inną ich kombinację.

JEŚLI DZIECKO ma wrodzoną, wysoko rozwiniętą inteligencję np. matematyczno-logiczną i lingwistyczną, zapewne z łatwością będzie prymusem w szkole. Właśnie te inteligencje premiuje system edukacji i one dominują w środowiskach nauczycielskich. Jeśli Twoje dziecko akurat te inteligencje ma mniej rozwinięte, może mieć problemy w szkole i zapewne szybko uwierzy, że jest „mało zdolne”. Tymczasem może być np. osobą z wysoką inteligencją kinestetyczną, czyli ruchową. Z łatwością będzie górować w sporcie i bez trudu nauczy się tańczyć. Bez wysokiej inteligencji lingwistycznej nie dostanie jednak dobrych ocen z polskiego.

Metoda Colina Rose umożliwia każdemu łatwe uczenie się języka dzięki dostosowaniu sposobu podawania materiału do typu inteligencji, czy mówiąc prościej, do osobistych preferencji w sposobie uczenia się.

POLISENSORYKA – o co chodzi?

Tradycyjna szkoła w dużej mierze opiera się na korzystaniu ze sztucznie wyizolowanych, pojedynczych, zmysłów, np. na lekcji mamy tylko słuchać, albo tylko czytać. Jednak od urodzenia – a nawet wcześniej – cały nasz kontakt z rzeczywistością jest WIELOZMYSŁOWY. Nieustannie wieloma kanałami dochodzą do nas bodźce i informacje wzrokowe, słuchowe, zapachowe, dotykowe itp. Na tej podstawie mózg wyciąga wnioski i buduje sobie obraz rzeczywistości. Własnego języka także uczymy się wielozmysłowo. Metoda Colina Rose jest powrotem do tego, naturalnego dla mózgu, sposobu dostarczania informacji wieloma kanałami – czyli z użyciem wielu zmysłów. Aktywności wszystkich zmysłów – i emocji – wymaga nasza specjalnie opracowana platforma e-learningowa, a także nasze niekonwencjonalne zajęcia z Trenerem Językowym.

Kim jest Colin Rose

WYBITNY BRYTYJSKI PSYCHOLOG, doradca rządu brytyjskiego, światowy autorytet w dziedzinie efektywnego uczenia się – człowiek, który przeniósł nowoczesną psychologię uczenia się z zacisza gabinetów do świata praktycznej edukacji, dostępnej dla każdego człowieka.

Twórca przyspieszonych kursów językowych, używanych w ponad 30% brytyjskich szkół średnich oraz edukacyjnych programów efektywnego uczenia się, wprowadzonych przez brytyjskie Ministerstwo Oświaty do 45% szkół w Wielkiej Brytanii.

Autor pięciu książek, w tym wydanej także w Polsce “Ucz się szybciej na miarę XXI wieku” (wyd. Logos 2003/2009), sprzedanej w Wlk. Brytanii i USA w ponad 400.000 egzemplarzy. Twórca programu efektywnego uczenia się dla dorosłych “Master It Faster”, sprzedanego na świecie w 250.000 egzemplarzy i włączonego do programów szkoleniowych największych gigantów światowej gospodarki.

Czytaj więcej
Założyciel i prezes zarządu brytyjskiej firmy Accelerated Learning Systems Limited, od lat dostarczającej nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych brytyjskim i amerykańskim agendom rządowym oraz ponad 5000 największych światowych korporacji, w tym American Express, Boeing Aircraft, IBM, Zerox, Astra Zeneca czy KPMG. Członek zarządu naukowego stowarzyszenia Kampania na Rzecz Uczenia się, pod patronatem rządu brytyjskiego. Współtwórca ogólnokrajowej sieci brytyjskich ośrodków, zajmujących się edukacją rodziców. Doradza uniwersytetom i koncernom, Wykłada na sympozjach i konferencjach na całym świecie. Jest najczęściej cytowanym badaczem na kartach przełomowej książki “Rewolucja w uczeniu” autorstwa Gordona Drydena i Jeanette Vos. Colin Rose jest udziałowcem Instytutu Colina Rose Sp. z o.o.

Zapisy trwają cały rok.

Kontakt

Jesteś zainteresowany naszą ofertą. Wyślij do nas wiadomość e-mail z zapytaniem, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.