+48 533 121 500biuro@akademia-jezykowa.com.pl

Jak usprawnić pamięć i odkryć tajemnicę efektywnej nauki języka obcego?

Home / Newsy / Jak usprawnić pamięć i odkryć tajemnicę efektywnej nauki języka obcego?

Wiele osób, które zawiodły się na tradycyjnych metodach chciałoby poznać odpowiedź na to pytanie. Kiedy zwyczajne powtarzanie słówek nudzi i nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dobrze wypróbować coś nowego.
Przyjrzyjmy się zatem jak dalece doskonały jest ludzki mózg i jak fantastyczne drzemią w nim możliwości do rozwoju, do pozyskiwania i zapamiętywania nowych informacji. Wystarczy otworzyć właściwe drzwi a nauka słówek stanie się szybka, przyjemna i przede wszystkim skuteczna.

Sekrety pamięci
Zacznijmy naszą drogę do poznania efektywnej nauki od tego czym jest i jak działa pamięć – ‘Pamięć jest zdolnością opartą na złożonych procesach, w wyniku których odbierane przez nas informacje są rozpoznawane, kodowane i przechowywane w formie umożliwiającej ich późniejsze wydobycie i wykorzystanie’ (Child 1986). Codziennie jesteśmy bombardowani ogromnymi ilościami informacji, które – żeby nie doprowadzić do przeciążenie systemu – nasz genialny mózg musi przefiltrować w następujący sposób:

g1

Każda wiadomość z otaczającego świata dociera do nas poprzez zmysły i na ułamek sekundy zatrzymuje się w pamięci sensorycznej. Jeśli okaże się wystarczająco istotna – jeśli zwrócimy na nią uwagę – przejdzie do pamięci krótkotrwałej – zwanej czasem roboczą. Korzystamy z niej robiąc listy zakupów czy wykonując zadania matematyczne. Niestety, jej pojemność jest ograniczona, dlatego informacje z niej zostają wymazane poprzez zapominanie lub – jeśli są odpowiednio ważne albo powtarzane mechanicznie – zostają przekazane do pamięci długotrwałej. Tutaj zostają trwale zapisane i powracają do nas – a dokładnie do pamięci krótkotrwałej – w procesie przypominania. Dobrze jednak wiemy, że czasem trudno je stamtąd wydobyć…

Jak to działa?
Nauka języka w dużej mierze opiera się na zapamiętywaniu dużej ilości materiału, dlatego tak ważne jest poznanie sekretów pamięci. Wiemy już jak istotna w procesie zapamiętywania jest rola uwagi – to na selekcjonuje co kodujemy w pamięci. A na co najczęściej zwracamy uwagę? Na to co nietypowe, wyróżniające się kolorem czy ruchem, na coś, co wzbudza u nas pozytywne emocje (kto nie pamięta pierwszego pocałunku?!). Dlatego jeśli chcemy zapisać w naszej pamięci dużą ilość informacji – w naszym przypadku słówek – musimy stworzyć naszemu mózgowi odpowiednie, takie jakie lubi, warunki do pracy.

Zobacz, poczuj!
Im więcej zmysłów zaangażujemy w czasie nauki, tym większą ilością kanałów informacja dotrze do mózgu i stworzy większą ilość śladów. A dużo śladów już nie tak łatwo zatrzeć. Wielozmysłowe postrzeganie informacji zdecydowanie wspomaga koncentrację. Możemy w tym miejscu pomóc sobie technikami dostosowanymi dokładnie do naszej osobowości, zapożyczonymi z Teorii Inteligencji Wielorakich, ale o tym w kolejnym poście.

Skojarz!
Prof. Roger Sperry, laureat nagrody Nobla w 1981 roku, odkrył, że mózg każdego człowieka składa się z dwóch części działających na wyższych poziomach fizjologicznych, z których każda charakteryzuje się innymi funkcjami mentalnymi. Kolejne badania wykazały, że zakres funkcji kory mózgowej jest znacznie szerszy – obie półkule niezależnie od siebie mogą przejmować funkcje całego mózgu. Te możliwości drzemią w każdej z nich. Trzeba je tylko obudzić. Sperry wykazał, że im częściej obie półkule mózgowe pracują jednocześnie, tym bardziej każda z nich korzysta na tej współpracy. Na przykład studiując muzykę, lepiej poradzisz sobie z matematyką – i odwrotnie. Z kolei jeśli uczysz się tańczyć, lepiej pójdzie ci nauka języków, a ucząc się języków, będziesz miał większą kontrolę nad ruchami ciała.
Im bardziej wykorzystujesz wszystkie te możliwości, tym bardziej chłonna staje się Twoja pamięć, i tym przyjemniejszy i łatwiejszy staje się sam proces zapamiętywania. Warto w tym miejscu również wspomnieć o Allanie Paivio i jego Zasadzie Podwójnego Kodowania:

g2

Kiedy wzmocnimy docierający do nas przekaz werbalny niewerbalnym (na przykład obrazem, własną interpretacją, wypowiedzeniem na głos), pobudzimy myślenie synergiczne, zaangażujemy obie półkule. To zdecydowanie wzmocni ślad pamięciowy – będzie nam łatwiej przypomnieć sobie daną informację gdyż została ‘zaczepiona’ w kilku miejscach a my mamy więcej haczyków, żeby ją wydobyć.

Naucz się zapamiętywania
Na dorobku wspomnianych uczonych zostały zbudowane świadome techniki pamięciowe zwane też mnemotechnikami.
Znajdziemy wśród nich karty i fiszki obrazowe – gdzie słowo ilustruje obraz, najlepiej wykonany własnoręcznie. Innym przykładem jest Technika Słów Zastępczych – gdzie słówko z języka obcego kojarzymy z podobnie brzmiącym słówkiem polskim. Żeby wzmocnić ślad pamięciowy dodajemy w wyobraźni obraz lub dynamiczną akcję – im bardziej nietypową i wesołą tym lepiej. To nasz mózg przecież lubi najbardziej. W nauce nie tylko słówek sprawdzają się również znakomicie Mapy Myśli. Te przypominające pracę neuronów połączenia słów i obrazów stymulują logikę i kreatywność. Także opierają się na skojarzeniach ponieważ każda docierające do mózgu informacja łączy się z kolejną budując aktywną sieć.
Teoretycznie wiemy już jak skutecznie uczyć się słówek, ale tylko praktyka może przynieść efekty. Zachęcam do przetestowania wszystkich wskazówek. Powodzenia!

Ostatnio dodane aktualności
Kontakt

Jesteś zainteresowany naszą ofertą. Wyślij do nas wiadomość e-mail z zapytaniem, a my skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej.